Par sapņiem
Attēls no http://sfondiperte.altervista.org
Sapņos iespējams ir viss: varam gan lidot, gan izdzīvot dažādus notikumus, kurus nevaram piedzīvot nomoda dzīvē. Dažreiz cilvēki apgalvo, ka viņi nesapņo, bet ir izpētīts, ka sapņo visi cilvēki, tikai ne visi sapņus atceras. Cilvēkiem, kuri sapņus neatceras, sapņošanas laikā ir izteiktākas acu kustības, kuras atgādina skatīšanos prom. Šie cilvēki it kā negrib redzēt, kas notiek sapnī. Arī dzīvē šiem cilvēkiem ir lielāka tendence izvairīties no nepatīkamiem notikumiem un konfrontācijas.
Ko darīt, ja tu sapņus neatceries, bet gribi tos atcerēties?
Ja tu vēlies savus sapņus atcerēties, vari sevi pirms došanās gulēt noskaņot, sev sakot: „Pirmā lieta, ko es darīšu pirms pamošanās ir, - atcerēšos un pierakstīšu savu sapni.” Pēc pamošanās tas arī jādara, pat tad, ja ir tikai nojausma par to, kas redzēts sapnī. Piemēram, vari pierakstīt: „ Es sapņoju, ka esmu darbā.” Ja nav nojausma par to, kas redzēts sapnī, tad var pierakstīt tā brīža izjūtas. Var arī veidot dialogu ar savu „pazudušo” sapni, pateikt sapnim savas domas un jūtas par to, ka sapnis nedodas rokās. Bez tam var arī iejusties „pazudušā” sapņa lomā un pafantazēt, ko šis sapnis varētu atbildēt.
Kāpēc ir vērts sapņus atcerēties?
Sapņus var izmantot savai izaugsmei. Tie var sniegt mums nozīmīgu informāciju. Sapņi stāsta par to, kas mēs esam, kāda ir mūsu dzīves situācija, kādas pārmaiņas ir iespējamas. Tā ir informācija no zemapziņas, kurā ir vērts iedziļināties. Par neinterpretētajiem sapņiem Kiltons Stjuarts ir teicis, ka tie ir kā "neatvērtas vēstules no Dieva". Sapņiem ir būtiska loma mūsu dzīvē. Sapņi palīdz atjaunot iekšējo līdzsvaru, savienot mūsu pretrunīgās daļas. Sapņi izgaismo gan mūsu jūtas, gan vēl neiepazītas mūsu personības iezīmes. Piemēram, kāds, kuru nomoda dzīvē ir aizvainojis draugs, par to nemaz nedusmojas, bet naktī sapņo, ka kliedz uz šo cilvēku. Šāds sapnis palīdz sapņotājam nonākt kontaktā ar jūtām, kuras nomoda dzīvē izdodas apspiest.
Kā saprast, kādu ziņojumu sapnis sniedz?
Zemapziņa bieži vien runā simbolu valodā. Tas, ko redzam sapnī, visbiežāk nav jāuztver burtiski. Sapņu nozīme var būt apslēpta, bet tikai pats sapņotājs vislabāk zina, ko sapnis varētu nozīmēt. Citu idejas par sapņa nozīmi var būt palīdzošas sapņu interpretācijā, bet tās var arī nebūt precīzas. Viens un tas pats tēls var katrā sapnī nozīmēt kaut ko citu. Piemēram, kādam sapņotājam kalns var asociēties ar izaugsmi, citam - ar šķēršļiem, bet kādam, kuram bail no augstuma, kalnam sapnī būs cita nozīme. Sapņu interpretācijā tieši sapņotāja asociācijas par sapnī redzēto būs visnozīmīgākās. Līdz ar to sapņu grāmatas var sapņu tulkošanā nepalīdzēt. Bez tam, analizējot sapni, jāņem vērā tas, kas dotajā brīdī notiek sapņotāja dzīvē.
Sapņus var tulkot dažādos līmeņos. Iespējams, ka sapnis apraksta reālo dzīves situāciju, kā arī, iespējams, sapnis stāsta par to, kas notiek cilvēka iekšējā pasaulē, par cilvēka dažādām iekšējām daļām. Pēc Friča Pērla katrs sapņa tēls vai objekts simbolizē kādu cilvēka personības daļu. Piemēram, sapnī ārsts var simbolizēt paša cilvēka iekšējo spēju rūpēties, dziedināt sevi, bet policists vai skolotājs, kurš izsaka kritiku, var būt sapņotāja iekšējais soģis. Ja sapņa interpretācija ir tas, ko sapņotājs jau sen ir zinājis, tad diezin vai šī interpretācija ir pareiza.
Kā var strādāt ar sapņiem?
Ir dažādi veidi kā strādāt ar sapņiem. Sapņu pierakstīšana ir labs sākums darbā ar sapņiem. Var apskatīt katra sapnī redzētā simbola nozīmi. Var sākt ar savām asociācijām, atbildot uz tādiem jautājumiem kā - kur ar šo simbolu esmu saskāries savā dzīvē, ko es domāju par šo simbolu un ko jūtu to redzot? Darbu ar sapni var turpināt, apskatot, kāda nozīme simbolam ir kultūrā, mītos un pasakās.
Citu veidu, kā stādāt ar sapņiem, piedāvā Fricis Pērls. Viņš piedāvā identificēties ar katru sapņa tēlu un atbildēt uz šādiem jautājumiem: Ko es daru šajā sapnī? Ko es jūtu? Kādas ir manas attiecības ar pārējiem sapņa tēliem? Ko es gribu? Iejūtoties tēlā, var veidot dialogu ar citiem tēliem. To var darīt klusi pie sevis, to var uzrakstīt, vai arī izrunāt kopā ar psihoterapeitu. Svarīga loma ir emocijām sapņa laikā, tās palīdzēs saprast, ko sapnis stāsta.
Kāpēc cilvēki murgo?
Lai arī murgi nav patīkami, tiem var būt arī pozitīvs nolūks. Zemapziņa caur šiem sapņiem sūta kādu ziņu par to, kas notiek mūsu nomoda dzīvē, ka kaut kam ir jāpievērš uzmanība. Dažkārt murgi parādās pēc kādas traumatiskas pieredzes. Cilvēkam ar prātu liekas, ka traumatiskais notikums ir pārdzīvots, bet draudīgi sapņi var stāstīt par to, ka ievainojums vēl nav sadziedēts un apspiestās jūtas tiek izdzīvotas sapnī. Biežāk murgi ir emocionāli jūtīgākiem cilvēkiem un bērniem. Parasti murgi beidzas, kad cilvēks ir sapratis tā vēstījumu. Ar sliktiem sapņiem ir iespējams strādāt. Var atgriezties sapnī un veidot tādu nobeigumu, kādu pats sapņotājs vēlas. Ar biedējošo tēlu var konfrontēties, ieskatīties tam acīs un jautāt: „Ko tu gribi?” Vislabākais variants būtu, atgriežoties sapnī, iedraudzēties ar to, kas sapnī biedē. Dažreiz nakts murgi var būt arī reakcija uz zālēm vai uz kādu saslimšanu.
Zemāk minēti sapņu motīvu iespējamie tulkojumi, tomēr katra sapņotāja sapnī šiem motīviem var būt arī cita nozīme.
Nāve sapnī
Vissatraucošākie sapņi mēdz būt par paša sapņotāja vai tuvinieku nāvi. Šie sapņi reti kad nozīmē, ka pašam vai tuviniekam draud briesmas, bet drīzāk norāda uz būtisku pārmaiņu procesu. Piemēram, sapnis par bērna nāvi var stāstīt par to, ka mainās bērna attiecības ar vecākiem. Tāpat nāve sapnī var stāstīt par kādu iekšēju pārmaiņu procesu. Piemēram, sapņotājs sapnī apglabā kādu savu personības aspektu, un sāksies kaut kas jauns.
Dzemdības
Dzemdības sapnī parasti stāsta par jaunu sākumu, iznēsāšanu, attīstību, cīņu veidot pašam savu identitāti. Dzimšana ir saistīta ar pāreju uz kaut ko vēl nezināmu, bet iespējām pilnu. Sievietes bērniņa gaidībās biežāk redz sapņus par dzemdībām. Šādi sapņi palīdz sagatavoties gan dzemdībām, gan izmaiņām dzīvē. Taču dzemdības sapnī var arī nebūt saistītas ar grūtniecību vai bērniem. Dzemdības un grūtniecība sapnī var simbolizēt nākotnes projektus, plānus. Dabīgas dzemdības var simbolizēt jaunu sākumu. Aborts sapnī var norādīt uz plānu maiņu.
Dzīvnieki sapnī
Dzīvnieki sapņos parāda mūsu instinktīvo daļu. Būtiska nozīme ir gan sapnī redzētā dzīvnieka īpašībām, gan tam, ko dzīvnieki sapnī dara, gan sapņotāja attiecībām ar šo dzīvnieku. Piemēram, ja sapnī sapņotājs redz, ka viņa mājai uzbrūk tīģeri, tas, iespējams, varētu norādīt uz apspiestu, nekontrolētu agresiju vai bailēm no agresijas. Savukārt, govju ganīšana vai slaukšana sapnī var norādīt uz mātišķumu.
Māja sapnī
Māja sapnī var stāstīt par sapņotāja personību. Tas, kādas mājas mēs redzam sapnī, var norādīt uz to, kā mēs redzam paši sevi. Māja, kura ir sašķobījusies, var liecināt gan par sevis nenovērtēšanu, gan par vajadzību vairāk par sevi parūpēties. Trepes mājā bieži tiek asociētas ar izaugsmi. Tajā var būt vēl neatklātas istabas, kas var liecināt par sapņotāja potenciālajiem resursiem.
Laika apstākļi
Parasti laika apstākļi sapnī norāda uz emocionālo fonu. Saulains laiks varētu nozīmēt, ka cilvēks jūtas mierīgs un laimīgs. Savukārt, vētra sapnī varētu norādīt uz spēcīgām emocijām. Lietuslāses bieži atgādina asaras. Lietus sapnī var stāstīt par apspiestu vajadzību izraudāties. Lietum var būt arī atjaunojošs, vitalizējošs efekts. Līdzīgi var būt arī ar sniegu sapnī, tas var norādīt uz vajadzību izpaust emocijas, bet atšķirībā no lietus, sniegs ir ne tikai aukstāks, bet arī maigāks. Kad pietiekami daudz ir sasnidzis, tad sniegs var piedāvāt arī iespēju jautri pavadīt laiku. Migla var norādīt uz to, ka sapņotājam nav īsti skaidrs, ko viņš jūt, vai īsti nevēlas redzēt kādu notikumu.
Daba
Dabas elementiem var būt dažāda nozīme. Kalni var nozīmēt gan šķēršļus, gan vēlmi sasniegt mērķus. Citāda kalna nozīme būs sapņotājam, kuram ir bail no augstuma. Tuksnesis var simbolizēt gan vientulību, gan izolāciju, gan iztrūkumu kādā dzīves jomā, bet tikpat labi tas var nozīmēt arī plašumu, brīvību un relaksāciju.
Ūdens krātuves parasti simbolizē emocijas. Upes straume, jūras viļņi var reprezentēt jūtu intensitāti. Sapņi par stāvošu, piesārņotu, netīru ūdeni var norādīt uz vajadzību tikt skaidrībā ar emocijām un ļaut tām plūst. Savukārt, ūdens trūkums sapnī var norādīt uz vajadzību pievērst vairāk uzmanību savai emocionālai pasaulei.
Literatūras saraksts.
Hall, James A. Jungian Dream Interpretation. A Handbook of Theory and Practice. Toronto: Inner City Books, 1980. 127 lpp.
Nesa, Kero. Sapņu tulks. Rīga: Apgāds Zvaigzne ABC, 2007. 224 lpp.
O’Connell, Mark, et al. The Ultimate Illustrated Encyclopedia of Signs, Symbols & Dream Interpretation. Hermes House, 2010. 512 lpp.
Rainwater, Janet. You’re in Charge.A Guide to Becoming Your Own Therapist. DeVorss& Company, 1989. 221 lpp.